“Je mag alles worden, behalve ongelukkig”

11 maart 2026

“Je mag alles worden, behalve ongelukkig”

Onlangs werd de rode loper uitgerold voor vmbo- en praktijkleerlingen van diverse Dunamare-scholen tijdens beroepenfeest ‘VMBO On Stage’ in Haarlem-Noord. Dit evenement was er niet voor niks. “We willen onze leerlingen dolgraag in het zonnetje zetten. Zij zijn de toekomst!”, aldus Laureen Donker, mentor en docent Maatschappijleer op het Tender College. 

Met veel enthousiasme en onder luid applaus werden de leerlingen van het Tender College, Vellesan College, Spaarne College, Haarlem College, De Hartenlust en het Technisch en Maritiem College Velsen ontvangen door diverse bedrijven uit de regio IJmond Zuid-Kennemerland. Het beroepenfeest is landelijk en werd deze keer speciaal georganiseerd voor praktijk- en vmbo-leerlingen in onze regio. Laureen Donker was aanwezig en vertelt: “VMBO On Stage faciliteert een duurzaam, persoonlijk en lokaal (beroeps)netwerk voor onze jongeren. Het was dan ook een feestje om er te zijn! Tender College deed mee met vmbo én pro; daar zijn wij heel trots op." Voorafgaand aan het beroepenfeest hebben de leerlingen samen met hun mentor besproken waar hun interesse ligt. “Op het beroepenfeest kregen ze de kans om langs diverse statafels te gaan waar potentiële werkgevers staan opgesteld. Met een zogenaamd ‘paspoort’ gingen ze in gesprek met de medewerkers en bekeken ze of er een match is met een bedrijf. Zowel bedrijven in groen en techniek als zorg en welzijn, economie en de bouw waren aanwezig. De keuze is reuze, maar het gaat er vooral om dat het goed voelt. De pay-off is niet zomaar: je mag alles worden, behalve ongelukkig.” 

In het zonnetje 

Na deze kennismaking, en een juiste match, vindt er een doe-dag plaats bij het bedrijf naar keuze aan het einde van deze maand. Ze vervolgt: “De leerlingen mogen een dagdeel meelopen: een win-win voor beide partijen. Soms houden leerlingen er zelfs een bijbaantje aan over.” Niet alleen het aangaan van een gesprek is belangrijk, benadrukt Laureen. “Sommige leerlingen vinden dit zo spannend, dat het al een prestatie is als ze binnen zijn. Dat is prima. Wij willen de leerlingen ook extra in het zonnetje zetten. Vmbo is toch nog een beetje een ondergeschoven kindje. Ik weet dat veel leerlingen denken: wat kan ik nu eenmaal, ben ik van waarde? Hier geven we mee dat ze ontzettend trots mogen zijn op het vmbo!” Henk Post, bestuurder van Dunamare onderwijs, is het daar roerend mee eens. “Dit evenement is heel waardevol. Het draagt bij aan zelfvertrouwen, toekomstperspectief, gelijke kansen en ondernemersvaardigheden. En we doen hierbij ook een beroep op de samenleving; de toekomstdromen van deze jongeren zijn immers zaak en taak van ons allemaal. Deze generatie heeft de toekomst. Ik zou zeggen: kies de opleiding met je hart.”